logo
Вести

Прво јавно појавување на Филипче како претседател на СДСМ: Лош старт на новата Влада

Сител · Embedded video for Прво јавно појавување на Филипче како претседател на СДСМ: Лош старт на новата Влада 30 дена по изборот СДСМ ги консолидираше впечатоците за работењето на новата влада. Новиот претседател, Венко Филипче го одржа првиот брифинг со новинарите. Вели, СДСМ ќе биде вратена на старите патеки и ќе биде остар критичар на владините политики

Тошковски и Дачиќ во превентивна акција на ГП „Табановце“ – „Вози одморен“

Фокус · Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и претседателката на РСПБС Гордана Кожуваровска заедно со министерот за внатрешни работи на Република Србија, Ивица Дачиќ и в.д. директорот на Агенцијата за безбедност во сообраќајот на Република Србија, Душко Пешиќ ја почнаа заедничката превентивна кампања „Вози одморен“ на граничниот премин Табановце

Мисајловски во посета на Првата пешадиска бригада: ќе биде вложен максимален напор секој војник да биде опремен како што доликува за НАТО Армија

Макфакс · Министерот за одбрана Владо Мисајловски денеска заедно со заменик началникот на Генералштабот, генерал-мајор Азим Нуредин и бригадниот генерал Мирче Ѓоргоски беа во посета на Првата пешадиска бригада, ударната тупаница на Армијата. Мисајловски на средбата со командантот на 1.пбр, бригадниот генерал Сашко Лафчиски упати искрена благодарност до припадниците

Сиљановска Давкова со претставници на Здружението на медицински сестри, техничари и акушерки: во фокусот унапредувањето на нивната положба

Макфакс · Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска прими претставници на Националното здружение на медицински сестри, техничари и акушерки на Македонија –ЗМСТАМ. Раководството на здружението на средбата ја запозна претседателката Сиљановска Давкова со нивните заложби за континуирано подобрување на стандардите на сестринската и акушерската пракса, унапредување

Почина четиримесечно бебе, имало здравствени проблеми и подолг период било на лекување

Слободен Печат · Машко бебе на четиримесечна возраст вчера починало во Богданци, а смртта во полицијата ја пријавил лекар од Итната медицинска помош од Гевгелија, соопштија денеска од СВР Струмица. Според полицијата, бебето од раѓање имало здравствени проблеми и подолг период било на лекување во Клиничкиот центар во Скопје. Екипа од ОВР Гевгелија извршила увид на местото,

Бугарија нема да има нови барања – несогласувања меѓу Вреди и ВМРО-ДПМНЕ за рок за уставните

ТВ 21 · Наспроти тврдењата на коалицијата „Вреди“ дека остануваат на т.н. шестмесечен рок во однос на прашањето за уставните измени, премиерот Христијан Мицкоски одговори дека тој не работи со ултиматуми. Кога неодамна се реактуелизираше идејата за уставни измени со одложена примена, од „Вреди“ во писмен одговор, го поздравија ВМРО-ДПМНЕ што размислува за

Средба Тошковски-Лосон: Одлична соработка на професионално ниво и поддршка во борбата со корупцијата и организираниот криминал

Макфакс · Mинистерот за внатрешни работи Панче Тошковски оствари работна средба со амбасадорот на Обединетото Кралство, Н.Е. Метју Лосон. На средбата министерот Тошковски ја изрази својата благодарност за одличната соработка и континуираната поддршка од Обединетото кралство како на нашата држава така на министерството во областа на безбедноста, особено за последната

Таравари: Прво управен одбор во фондот за здравство, па проширена листа на лекови на рецепт

24 вести · Проширувањето на позитивната листа на лекови сега ќе чека формирање на нов управен одбор. Дали и кога конечно пациентите ќе можат да земат нови лекови на рецепт, министерот за здравство не одговори конкретно, но тврди дека пари има, фали само уште управниот одбор да се состане. „Само чекаме да се избере новиот Управен одбор. На првата седница на Управниот

Автомобили

Audi ќе нуди повеќе хибриди

24auto · Според Германците, преминот кон целосно електрични возила ќе трае подолго од првично планираното, па затоа ќе се посветат на хибридите кај моторите со внатрешно согорување Audi ќе го зголеми бројот на хибридни автомобили во својата гама. Раководството на германската марка ја донесе оваа одлука поради фактот што преминот кон целосно електрични возила

Renault ќе користи LFP батерии, ќе ги намали трошоците за 20%

Бизнис инфо · Renault ќе ги набавува своите LFP батерии за електричните возила од CATL во Унгарија и LG Energy Solution во Полска Renault ќе може да ги намали трошоците за батериите за 20% со усвојување на хемијата на литиум-железо-фосфат заедно со батериите од никел кобалт манган што моментално ги користи за своите електрични возила. Одделот за батерии на францускиот

Toyota има спортски кросовер со цена под 15.000 евра. Ќе дојде ли во Европа?

24auto · Новата Toyota Starlet Cross дебитираше во Јужна Африка, но според Јапонците ќе биде глобален модел. Младешкиот кросовер се продава по цена од 16.000 долари (14.761 евро) Кросоверот Toyota Starlet Cross е „глобална“ верзија на моделот Taisor, кој пак се базира на Suzuki Fronx. Сите овие автомобили се произведуваат во фабриката на брендот во Индија.

Kawasaki го покажа новиот мотоцикл со погон на водород

Авто Плус · Kawasaki има за цел да понуди мотоцикл со внатрешно согорување кој ќе користи водород на почетокот на следната деценија Kawasaki го претстави мотоциклот на водород кој ги ветува истите перформанси и придобивки од традиционалниот мотоцикл, но со многу помали емисии. Заснован на Ninja H2, мотоциклот има 1,0-литарски (998 cc) четирицилиндричен мотор кој

Ажурирајте ја вашата апликација Телеграм! Се појави грешка која им овозможува на хакерите да испраќаат вируси преку видео

Точка · Истражувачите на ESET открија ранливост на Telegram за Android што им овозможува на напаѓачите да испраќаат малициозен софтвер маскиран како видеа. Истражувачите на ESET на рускиот хакерски форум XSS.IS забележаа нулта дневна експлоатација за Telegram за Android, наречена „EvilVideo“, која им овозможува на хакерите да шират малициозен софтвер маскиран

И да погинеш колку можеш ќе се спасиш: Боинг 737 полетува од Грчкиот остров Скијатос

Мотика · А нормално луѓето се радознали суштества па мора и тоа да го снимат и за малку ќе беа збришани од Земјината топка.

Зад популарната лента за трчање се крие мрачна историја

Точка · На почетокот на 2018 година, се преселив со моето семејство од Лос Анџелес во руралниот Њу Хемпшир. Во Калифорнија, мојот живот беше прилично активен: од искачување по стотиците јавни скали во градот, пешачење по планините Сан Габриел, до возење велосипед по брегот на Тихиот Океан. Кога јас и жена ми стигнавме во Њу Хемпшир, направивме зимски план

Легендата вели дека човеков не запалил цигара со запалка од моментот кога си купил мотор

Мотика · Штедач!